Selülit En Kısa Sürede Nasıl Geçer? Selülite Dair Her şey?

Son zamanlarda yaşanan pandemi nedeniyle evlere kapanmanın, çok sayıda insanlar üzerinde olumsuz etkisi oldu. Yapılan araştırmalar; evde sürekli zaman geçiren insanlarda psikolojik ve bedensel olarak olumsuz etkilerini ortaya koyuyor. En önemli sorunlardan biri de günlük alışkanlardaki değişimler. Hareketsizlik, fazla tüketim, düzensiz beslenme hem kozmetik açıdan hem sağlık açısından büyük sorun teşkil ediyor. Bu durum özellikle kadınların kabusu olan selülit oluşumuna da sebep oluyor. Yaz ayları yaklaşırken selüliti azaltmak ve selülitlerden kurtulmanın mümkün olduğunu biliyor muydunuz?

İlkbahar mevsimi ile birlikte tatil planları başladı. Mümkün olduğunca kalabalık ortamlardan uzak, pandemi şartlarında bir tatil için gerekli hazırlıklar çoktan başladı. Öncelikle daha önceki içeriklerimizden olan; ‘Tatil bavulunda olmazsa olmaz parçalar’ ve ‘En doğru bronzlaşma rehberi’ içeriklerimize göz atmayı unutmayınız. Akabinde planlar yapıldı ancak üst bacaklarınızda oluşan selülitleriniz için bir çözüm yöntemi düşündünüz mü?

Bu yazımızda sizlere selülit en kısa sürede nasıl geçer? Selülit tedavisi, selülit nasıl oluşur, selülit nasıl geçer, selülit tedavisi ve daha birçok faydalı bilgiyi sizlerle paylaşacağız ancak öncelikle selülit nedir? Selülit neden oluşur? Selülit tedavisi vb konular üzerinde konuşalım.

 

Selülit En Kısa Sürede Nasıl Geçer? Selülite Dair Her şey?

 

Selülit yağların deri altında düzensiz şekilde dağılması ve birikmesi sonucunda ortaya çıkan portakal kabuğu görünümlü yapıdır. Genellikle üst bacaklarda selülit göründüğü zannedilirken, aksine kol ve kalça kısmında da selüliti olan kişilerin sayısı yadsınmayacak kadar fazla. Her ne kadar kozmetik olarak ‘kötü bir görüntü’ olarak tabir edilse de, selülit nedir sorunun asıl cevabı uzmanlar tarafından bir sağlık sorunu olarak nitelendirilir.

Selülit nasıl oluşur?                    

Selülit yukarıda da bahsettiğimiz üzere vücutta biriken yağların deri altında düzensiz dağılması sonucu oluşan bir yapıdır. Peki selülit nasıl oluşur? Selülit neden olur.

Selülit; özellikle bacak ve kalçalardaki yağ dokularında “portakal kabuğu görünümünde” düzensizliklerle kendini gösteren selülit, gerçek bir patoloji olmayıp kişinin genetik yapısı, hormon ve dolaşım bozukluğu, derinin doğal yaşlanması, bağ dokusu desteğinin azalması ve hayat tarzındaki değişiklikler (hareketsizlik vb.) sonucu ortaya çıkar. Yalnızca estetik kaygılara sebep olur. Yaygın inanışın aksine obezite ve selülit arasında bir bağlantı yoktur, zayıf kadınlarda da sıkça görülür.

Selülitin en temel sebebi; düzensiz beslenmek ve hareketsiz bir yaşam tarzıdır. Özellikle masa başında çalışan kişilerde selülit oluşumu daha fazla görünüyor.  Bunun yanı sıra düzensiz beslenme, sağlıksız yağ tüketimi, sağlıksız olan atıştırmalıklar, uyku düzensizliği, stres vb yaşam tarzınız selülitlerin oluşmasına katkı sağlamaktadır. Tüm bu yan faktörler düşünülürken, genetik yapınızın da selülit oluşumunda etkisinin % 40 oranında etki ettiği göz ardı edilmemelidir. Her ne kadar obezite ile selülit doğru orantılı gibi görünse de, uzmanlar bu düşüncenin yanlış olduğunu, zayıf insanların da selülitlerinin olduğunu belirtmektedir. Elbette fazla kilolardan dolayı vücudun yağ biriktirmesi olası bir durum olsa da, yalnızca obeziye bağlanması veya selülit nasıl geçer? Sorusunun karşılığı olarak ‘zayıflamak’ cevabını vermek doğru olmayacaktır.

Selülit nasıl geçer?

Selüliti olan herkesin aklında tek bir soru yer alıyor. Selülit nasıl geçer? Bizler bu yazımızda sizlere selülitin neden olduğunu, selülitin nasıl geçeceğini ve selülit tedavisinden bahsederken, ülkemizde tüm verileri ele alıp, en etkili selülit tedavileri üzerinde araştırmalar sonucu içerik hazırladık. Bu nedenle selülit nasıl geçer sorusuna tek bir yanıt vermek doğru olmayacaktı.

Öncelikle selülit neden oluşur ve selülit oluşumuna etki eden faktörlerden uzak kalmak bu oluşumun yavaşlamasına/durmasına büyük katkı sağlayacaktır. Ancak inatçı bir yapıya da sahip olan bu oluşum zaman zaman medical anlamda destek almaya da mecbur bırakabilir. Ancak böyle bir sorununuz var ise doğal yöntemler ile selüliti tedavisi, medical yöntemle selülit tedavisi mümkün. Bu yazımızda sonra selülitlerinizin sizinle ömür boyu kalacağını düşünmeyecek bacaklarınızı sürekli saklamak zorunda kalmayacaksınız. O halde birlikte selülit nasıl geçer? Selülit tedavisi hakkında tüm bilinmeyenleri ele alalım.

Selülit nasıl tedavi edilir? / En etkili selülit tedavisi

Selülitin doğal yollardan tedavisi mümkün olduğu gibi, medical olarak da tedavisi elbette mümkündür. Yukarıda belirttiğimiz gibi selülitin oluşum evreleri, selülitin oluşum sebepleri, yaşam tarzı ve yeme alışkanlıklarında dikkate alınırsa, selülütin tedavisi de bir o kadar kolay olacaktır. Uzmanlar özellikle selülit nasıl tedavi edilir? sorusuna verdikleri yanıtlar arasında “düzenli beslenme ve spor” cevabını verdikleri göz ardı edilmemeli.

Selülit sorunu yaşıyor ve tedavisi konusunda araştırmaya koyuldu iseniz, öncelikle kan değerleriniz, mineral ve vitaminlerinizi kontrol etmeniz gerekiyor. En etkili selülit tedavisi olarak bilinen mezoterapi yöntemini sizlere aktarıp, kısa ve etkili yoldan selülit nasıl tedavi edilir tüm soru işaretleriniz cevap bulmuş olacaktır.

Mezoterapi nedir? Mezoterapi ile selülit tedavisi

Mezoterapi yöntemi ile selülitlerinizi yüksek oranda azaltmanın mümkün olduğunu biliyor muydunuz? Yukarıda bahsettiğimiz gibi vücutta oluşan yağ hücrelerinin vücuttan atılmayarak, derinin altında düzensiz şekilde birikmesi noktasında oluşan portakal görünümlü yapı yani selülitlerden tıbbi yöntem olan mezoterapi ile kurtulmanız mümkün. Peki mezoterapi nedir? Mezoterapi ile selülit tedavisi nasıl yapılır? sorularına yanıt arayalım.

Mezoterapi; mineraller, homeopatik ilaçlar, vitaminler, medical ilaçlar ve bitki bileşenlerinden oluşan özel bir karışım ile cilt altına enjeksiyon sonucu yapılan bir tedavi yöntemidir. Bu karışım ile selülitlerin en belirgin olduğu bölgede (özellikle kadınlarda üst bacak selülitleri) cilt altına enjekte edilir. Mezoterapi; aynı zamanda vücut yağlarının azaltarak, cildin pürüzsüz bir görünüm almasını ve sıkılaşmasını da sağlamaktadır. Bu da portakal görünümünde olan selülitlerin geçmesine sebep olmaktadır. Bu sebeple en etkili selülit tedavi yöntemleri arasında mezoterapi tedavisi ünlü isimler tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir.

Tüm bunların yanı sıra selülit tedavisinde mezoterapi tedavisi; uygulanan bölgenin kolajen miktarını artırarak, uygulanan dokunun yenilenmesini sağlamaktadır. Mezoterapi ile birlikte dengeli beslenme, spor, zararlı alışkanlıklardan vazgeçme bu tedavide hızlı olumlu sonuç almaya sebep olacaktır.

Selülit mezoterapisinde mikrodolaşımı harekete geçirecek, bağ dokusunu düzenleyecek etken maddeler karıştırılarak ince ve kısa iğnelerle uygulanır. Uygulama sırasında ağrı hissi oldukça azdır. Kişi eğer daha konforlu olmak isterse, lokal anestezik kremlerden faydalanabilir. Selülit mezoterapisinde seans sayısı selülitin evresine, kişinin genetik yapısı, beslenme ve spor alışkanlıklarına göre de değişkenlik göstermektedir.

Haftada bir 4 ila 10 seans arasında yapılan kür genelde yeterli oluyor. Ancak selülit tedavisi süreğendir. Dengeli beslenme, düzenli egzersiz, zararlı alışkanlıkların bırakılmasıyla beraber belli zaman aralıkları ile tekrarlanan selülit mezoterapi tedavisi ile selülitlerden kurtulmak mümkündür. Tüm bunların yanı sıra uygulanan tedavinin etkisinin uzun süreli ve kalıcı olabilmesi için yaşam standardının değiştirilmesi, bol su tüketimi, karbonhidratlı ya da yağlı gıdaların tüketilmemesi gerekiyor. Egzersiz ve diyetle desteklendiği takdirde etkileri daha uzun süre daim olacaktır.

Doğal yollardan selülit tedavisi

Selülit nasıl oluşur? Selülit nasıl geçer? Selülit tedavisi gibi bilgilerin yanında doğal yollardan selülit tedavisi için bilinmesi gerekenler nelerdir? Birazda doğal tedavilerden bahsedelim.

Selülitler 3 evre olarak sürecini tamamlarlar teşhis kriterlerini sonucunda genellikle 1. Evre selülit, 2.evre selülit ve 3.evre selülit olarak gruplandırılırlar. Bu üç evre selülitte de biraz sonra bahsedeceğimi doğal yollardan selülit tedavisinde öneriler uygulanabildiği gibi, uzun vadede uygulanması halinde etkisi de görülecektir.

Peki doğal yollardan selülit tedavisi mümkün müdür? Uzmanların bu soruya karşılığı elbette mümkün olduğu yönünde.

  • En az iki, iki buçuk litre su tüketimine özen göstermek
  • Şekerli ve gazlı içeceklerden, hazır gıdalardan uzak durmak
  • Ekstra vitaminlerden ve minerallerden doktor kontrolünde destek almak
  • Her gün yürüyüş ve egzersiz yaparak hareket etmeyi ihmal etmemek
  • Bacak ve kalça kaslarını çalıştırarak, o bölgelerde yağlanmayı en aza indirmek
  • En etkili sülelit tedavisi arasında yer alan  selülit masajı yapmak

Tüm bunların yanında kafein kullanımını düşürmek (çay ve kahve tüketimi özellikle azaltmak), doğal yağlardan olan lavanta yağı, biberiye yağı gibi bitkisel destek sağlamak, sürekli selülitli bölgeyi nemli tutmaya çalışmak gibi etkenlere özen göstererek, doğal yollardan selülit tedavisi yapmak mümkün. Özellikle bu alışkanlıkları uzun vadede yaşam tarzı haline getirilmesi, selülit tedavisinde kalıcı çözüm olacaktır.

Selülit en kısa sürede nasıl geçer? / Üst bacaklardaki selülit nasıl geçer?

Hemen hemen herkesin aklındaki tek soru selülit en kısa sürede nasıl geçer? Üst bacaklardaki selülit nasıl geçer? oluyor. Şunu belirtmekte fayda var ki; uzmanlar selülit en kısa sürede nasıl geçer sorusuna, cerrahi bir müdahale veya yukarıda belirtildiği gibi mezoterapi gibi medical bir tedavi yöntemi kullanılmadığı sürece sürecin kısalmayacağı yönünde. Kısaca doğal yollardan evinizde selülit azaltmaya çalışıyor iseniz, bu pekte kısa süreli değil emek ve zaman sonrasında tüm yaşam tarzınızı değiştirmeniz sonrasında olacaktır. Ancak siz yine de tatile gidecek veya bir an evvel bu görüntüden psikolojiniz için kendiniz için kurtulmak istiyorsanız elbette medical tedavilerden birini tercih edebilirsiniz. Üst bacaktaki selülit nasıl geçer sorusuna ise; yapılan araştırmalar kol, göbek, kalça ve alt bacağa nazaran üst bacakta selülit oluşumunun daha yaygın olduğunu göstermektedir. Yukarıda belirtildiği gibi tüm aşamalar bölge fark etmeksizin selülitli tedavisi uygulanabilir.

En etkili selülit kremleri

 

Selülit en kısa sürede nasıl geçer? Selülite dair her şey konulu içeriğimizin sonlarına geliyoruz. Yukarıda selülit nasıl geçer?  Selülit nedir? Selülit nasıl tedavi edilir? En etkili selülit tedavisi, mezoterapi ile selülit tedavisi, doğal yollardan selülit tedavisi gibi selülite dair her şey ele alınmışken, en etkili selülit kremlerinden bahsetmesek, tam olarak faydalı bir içerik üretmiş olmazdık.

Selülit oluşumunun engellenmesinde veya oluşmuş selülit tedavisinde yukarıda belirttiğimiz gibi birçok savunma metodu var. Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmekten spor yapmaya, kuru fırçalamadan masaja kadar çeşitli yöntemlerle selülite karşı durmanın yanında bu savaşta size yardımcı olacak en güçlü müttefiklerden biri de selülit kremleri. Cildi aktive ederek engebeli görünümü azaltan, selülite karşı en etkili sülelit kremlerinden dünya çapında tercih edilen markalardan bir kaçını derledik.

1. Lierac Body Slim Selülit Karşıtı Krem

En belirgin özelliği alkol içermemesi olan bu krem serum jel kıvamında bir üründür.  Body slim selülit karşıtı krem; selülit ve cilt sıkılaştırmaya etki ediyor. İlk etapta yağ hücrelerinin içindeki yağın stoklanmasını engelleyerek yağ hücrelerinin hacmini küçültüyor. İkinci etapta yağ hücrelerinin içi tamamen boşalıyor ve pasif hale gelerek yağ üretimini sağlamıyor. Böylelikle deri altında biriken yağların kötü bir görüntü oluşturmamayı sağlıyor.  Son aşamada da kolajen sentezi güçlenerek cilt daha sıkı ve elastik bir görünüm kazanarak, selülite karşı savaşıyor.

2. Biotherm Celluli Eraser

Biotherm’in yeni ürünü Celluli Eraser tüm dikkatleri üzerine çekti. İçerisindeki saf kafein ve at kestanesi ile yağ yakımını, salisilik asit ile cildin pürüzsüzleşmesini ve portakal kabuğu görünümünün azaltılmasını sağlıyor. Shiitake mantarı özünden elde edilen Bella B Body sıkılaştırıcı krem en dikkat çeken özelliği ise vücuttaki kan akışını hızlandırırak, yağ katmanlarının parçalanmasını sağlıyor.

3. Institut Esthederm Morpho Fitness Slimming Activator Serum

Selülitlerin ve portakal kabuğu görünümünün azalmasına destek olurken cilt daha pürüzsüz, esnek ve yumuşak bir yapı kazanıyor. Fiziksel aktivitelerin ve inceltici masajların yararlı etkilerini arttıran bu ürünün egzersizle beraber kullanılması daha hızlı incelmeye ve uzun süreli sonuçlar alınmasına yardımcı oluyor. Selülit karşısı krem olmaktan ziyade, sülelit ile savaşan krem olarak tanıtılması daha doğru olacaktır. Keza bu serum, inatçı bölgelere, sabah/akşam aşağıdan yukarı doğru masaj yaparak uygulanması öneriliyor. Sülelit masajı ile etken maddelerinin salınımı artmaktadır.

4. MBR- Medical Beauty Research Cell Power Anti-Cellulite Treatment

Sorunlu bölgeleri sıkılaştıran, yağlandırmayan bu jelemülsiyon selülit izlerini görülebilecek derecede azaltıyor. Vücudu toksin ve ölü deri gibi atık maddelerden arındırırken dokuyu geriyor ve sıkılaştırıyor. Kan dolaşımını canlandırıyor ve yağ parçalanmasını kolaylaştırıyor. Cilt yapısındaki pürüzleri gözle görünür oranda azaltarak, sülelit oluşumunu ve görüntüsünü azaltıyor.

  • İçeriğimizi yorumlayınız :)