En Sık Görülen 5 Kadın Hastalığı | Kadınların Muzdarip Olduğu Kadın Hastalıkları

En sık görülen kadın hastalıkları sizin de mi şikayetleriniz arasında… O halde kadınların muzdarip olduğu sık görülen kadın hastalıkları ve tedavilerini inceleyelim… Kadın olmak başlı başına zorken, birde kadınlar ‘kadın hastalıkları’ ile mücadele etmek zorunda kalıyorlar. “Keşke erkek olsaydım “ 🙂  lafınızı duyar gibiyiz… Ancak kadın hastalıkları ile önceden alabileceğiniz önlemler ile hastalık belirtilerini azaltmanız mümkün. Peki kadınların muzdarip olduğu sık görülen kadın hastalıkları nelerdir? Bu hastalıkların tedavisi için neler yapılmalı?

Sık görülen kadın hastalıkları başında tahmin edebileceğiniz gibi;

Adet Düzensizliği Nedir?
>>Adet Düzensizliği Nasıl Tedavi Edilir?
Rahim Ağzı Kanseri Nedir?
>>Rahim Ağzı Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?
Vajinal Akıntılar Neden Olur?
>>Vajinal Akıntı Nasıl Tedavi Edilir?
Miyom Nedir? Miyom Neden Oluşur?
>>Miyom Nasıl Tedavi Edilir?
Çikolata Kisti Nedir? Çikolata Kisti Neden Oluşur?
>>Çikolata Kisti Nasıl Tedavi Edilir?

Kadınların Muzdarip Olduğu Sık Görülen Kadın Hastalıkları

Adet düzensizliğinden çikolata kistine kadar kadınların sık karşılaştığı hastalıklar genellikle benzerlik teşkil ediyor. Birçok kadın aynı hastalıklar ile mücadele etmek zorunda kalıyor.  Peki kadın hastalıkları neden oluşur? Kadın hastalıkları tedavisi için etkili yöntemler nelerdir?

Adet Düzensizliği Nedir? Adet Düzensizliği Nasıl Tedavi Edilir?

Adet Düzensizliği Nedir? Adet Düzensizliği Nasıl Tedavi Edilir?

Uzmanlar üreme yaşında ki kadınlarda sağlıklı adet sıklığı 21 günden sık, 35 günden fazla olmaması gerektiğini belirtiyor. Bu sınırların dışında kalan adet görülmeleri ‘adet düzensizliği’ olarak adlandırılıyor. Bu düzensizliğinde kısa sürede nedeni araştırılmalı ve tedavisine başvurulmalıdır. Aksi halde rahim ağzı kanseri, miyon, çikolata kisti hatta kısırlığa kadar birçok sonucu doğurabilir. Keza çocukluktan ergenliğe geçiş aşamasındaki ilk yıllarda ve menopoza girme aşamasında düzen bozuklukları tıbbı olarak normal karşılanır.

Adet düzensizliği nasıl tedavi edilir?

Altta yatan soruna bağlı olarak hormon düzenleyici tedaviler ile yapılabildiği gibi daha ciddi sorunlarda cerrahi gerekebilir. Ancak genellikle hormonal bozukluk, çikolata kisti, miyom gibi farklı sebepler adet düzensizliğine sebep olduğu için bu sebeplerin ortadan kaldırılması gerekir.

Rahim Ağzı Kanseri Nedir? Rahim Ağzı Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Rahim Ağzı Kanseri Nedir? Rahim Ağzı Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Sık görülen kadın hastalıkları arasında son yılların korkutucu hastalıklarından biri de rahim ağzı kanseridir. Rahim ağzında gelişen kötü huylu bir tümördür. Serviks kanseri diye de bilinir. Rahim ağzı kanseri için en önemli sebep HPV virüsüdür.

Kadınların muzdarip olduğu sık görülen kadın hastalıkları arasında yer alan rahim ağzı kanseri HPV ‘ye yakalanmamış kadınlarda gelişmez. Ancak kadınlarda bağışıklığı baskılayıcı her türlü durum rahim ağzı kanserinin gelişme riskinin artırabilir. Çünkü bağışıklık düşüklüğü HPV ’nin kalıcı enfeksiyon geliştirmesine, kansere dönüşmesine yol açabilir. HPV‘ nin en önemli bulaşma yolu korunmasız cinsel ilişkidir. HPV enfeksiyonu kendiliğinden iyileşmezse bir dizi evreden geçerek en sonunda kansere dönüşür.

Rahim ağzı kanseri nasıl tedavi edilir?

Bu kanser türü ortaya çıkmadan önce bu kanserin öncülü olarak ortaya çıkan bazı durumlar olabilir. Kanser hastalarında büyük öneme sahip olan erken tanı bu kanser dalında da bir hayli önemlidir. CIN kısaltılmasıyla bilinen rahim ağzı kanseri öncülü hastalık grubu, kanserin kendisine göre daha kolay tedavi edilir. Hastada bu kanser öncülü durum yakalanmadan gelişimini sürdürür ve kanser haline gelirse artık ameliyat, radyoterapi gibi yöntemlerle tedavi edilir.

Rahim ağzı kanserini düzenli muayene ve smear testi yaptırarak erken teşhis ve kanseri önlemede büyük önem arz ediyor.

Vajinal Akıntılar Neden Olur? Vajinal Akıntı Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinal Akıntı Neden Olur? Vajinal Akıntı Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinal akıntılar kadınların muzdarip olduğu sık görülen kadın hastalıkları arasında ilk sıralarda… Özellikle evli kadınlarda bu akıntılar sıklıkla görünüyor. Vajinanın enfeksiyonları bakteriyel ya da mantara bağlı olabilir. Hijyen sorunları ya da bazen aşırı hijyenik olma amaçlı yanlış uygulamalar, dar giyilen çamaşırlar veya kıyafetlerde enfeksiyona sebep olur. Bu enfeksiyonlarda akabinde vajinal akıntıları getirmektedir.

Vajinal akıntı nasıl tedavi edilir?

Kadın doğum uzmanları sık görülen kadın hastalıkları arasında olan vajinal akıntının önemsiz olmadığını, mutlaka sebebinin araştırılması ve tedavisinin yapılmasını belirtiyorlar. Hap, vajinal fitil, enfeksiyon şeklindeki uygun antibakteriyel ilaçlarla tedavisi mümkün olan bir kadın hastalığı türüdür. Bazen vajen florasını düzenleyerek ‘iyi bakterilerin yerine konması’ yöntemi yeterli olabilir.

Miyom Nedir? Miyom Neden Oluşur?

Miyom Nedir ? Miyom Nasıl Tedavi Edilir?

Sık görülen kadın hastalıkları arasında kendine yer bulan miyom bir tümör çeşididir. Ancak bu tümörler tıp biliminde ‘iyi huylu tümör’ olarak tanımlanırlar. Kötü huylu (sarkom) olma ihtimali yüzde 1’den daha azdır. Sıklıkla 35-45 yaş aralığında görülebildiği gibi, ergenlik yıllarının ilk dönemlerinde de görülme ihtimali vardır. Miyomlar gebelik sırasında artan östrojen düzeyi nedeniyle büyüyebilir fakat genellikle loğusalık döneminde küçülürler. Bu nedenle gebelik planı olan miyomlu kişi, geciktirmeden gebe kalmalı ve bu miyomların küçülmesi için bebeğini uzun süre emzirmelidir.

Miyom nasıl tedavi edilir?

Miyomun yerleşim yerine, verdiği bulgulara, büyüme hızına, hastanın yaşına, yakınmasına, doğum yapıp yapmamasına, gebelik planına göre karar verilir. Örneğin rahimin tam içine yerleşmiş gebelik planlayan ya da kanaması durmayan hastaya operasyon ile miyom alınması önerilmektedir. Gebelik beklentisi olmayan ancak hastanın yaşamını olumsuz etkileyen kanama bulgularında da rahmin alınması yoluna gidilir.

Çikolata Kisti Nedir? Çikolata Kisti Neden Oluşur?

Çikolata Kisti Nedir? Çikolata Kisti Nasıl Tedavi Edilir?

Sık görülen kadın hastalıkları ve kadın hastalıkları tedavisi adlı konuya yer verirken çikolata kistini es geçmek olmazdı. Çikolata kistleri (endometriozis) rahim içi döşeyerek bulunması gereken doku tipinin bölge içinde ve dışında olmasıdır. Bu çikolata kistleri ağrı ve sancı yapabilir. Bazen herhangi bir belirti vermeyebilir. Bu durumda uzmanlar hastayı kistin büyümesi, küçülmesi durumunu gözlemlemek adına izlemeye alabilir. Bu değerlendirme muayene, ultrason ve bazı kan testleri ile olabilir. Hastalığın tanısında tek yöntem karın boşluğunun kamerayla görülmesi ve biyopsi yapılmasıdır.

Çikolata kisti nasıl tedavi edilir?

Tedavisinde iki ana başlıktan bahsedebiliriz.

İlaçlar: hormonal tedavi olarak ilaç tedavisi uygulanır. Bu ilaç tedavisinde kistin büyüyüp, büyümediği gözlemlenir.

Cerrahi tedavi: bu yöntemde laparoskopi ve laparotomi gibi işlemler ile tedavi uygulanır

 

  • İçeriğimizi yorumlayınız :)