Gözenekleri Sıkılaştırmak İçin Profesyonel Çözüm

Özellikle kadınların ciltlerine verdikleri önem yadsınmayacak kadar gerçek. Son yıllarda erkeklerin de cilt bakımı ve cilt maskeleri hakkında ilgileri gözlemleniyor. Pürüzsüz bir cilde sahip olmak, porselen gibi lekesiz ve şeffaf bir cilt için elbette herkes çaba sarf ediyordur. Siyah noktaları yok etmek ve sivilcelere etkili yöntem ile son verme önerilerini uyguladıysanız sıradaki adımınız gözenekleri sıkılaştırmak olmalı. Gözenekleri sıkılaştırmak için profesyonel çözüm, profesyonel yardım almanızı gerektirmiyor.

Gözenekleri sıkılaştırmak için evde de bakım yapabilir, tıpkı siyah nokta ve sivilcelerinize önlem aldığınız gibi gözeneklerinizi de sıkılaştırabilirsiniz.

Evde Cilt Bakım Onerileri

Cilt bakımının yapılmaması, peeling uygulamasından uzak kalmak, sürekli makyaj yapmak ve makyajı temizlemek başta gözenek oluşmasına sebep olan faktörlerdir. Keza yağlı ciltlerde daha fazla görülen sebum üretimi gözeneklerin oluşmasını ve portakal kabuğu görünümü almasına sebep olmaktadır.

Yaz aylarında kir, toz, kirli hava, güneş, ter bezleri ve tüm bunları etkenleri ile gözenekler açılmakta, içleri kir ve makyaj kalıntıları ile dolmakta. Dolu gözenekler zamanlar katılaşmakta, siyah nokta olarak ciltte çirkin bir görüntü oluşturduktan sonra siyah noktalar temizlenmez ise sivilce oluşmaktadır. Kısaca pürüzsüz bir cildin kusuru sırayla gözenekler, siyah nokta ve sivilcedir. Sivilce oluşumunu engellemek için siyah noktaları yok etmek, siyah noktaların oluşmasına izin vermemek içinde gözenekleri sıkılaştırmak gerekiyor.

Uzmanlar sıkı gözenekleri sahip ciltlerin daha gergin, daha genç ve sağlıklı göründüklerinin altını çiziyorlar. Peki gözeneklerden nasıl kurtulurum? Gözenekleri nasıl sıkılaştırırım? Gözenekleri sıkılaştırmak için neler yapılmalı? Vb soruları bir kenara bırakın. Uzmanların tavsiyesi ile hazırladığımız gözenekleri sıkılaştırma yöntemlerinden sonra istikrarlı uygulama ile gözeneklerinizin yok olduğunu göreceksiniz.

Gözeneklerden kurtulmanın doğal yolu

Gözeneklerden kurtulmanın doğal yolları içerisinde en etkili olan bazı ürünleri sizler için bir araya getirdik. 

Soda 

Gozenekleri Sıkılaştıran Doğal Yöntem Soda

Gözeneklerden kurtulmanın yolunu aramadan önce, gözeneklerinizin temizlemek için doğal peeling yöntemleri mutlaka uygulanmalı ve gözeneklerin sıkılaşması gözeneklerin açık ve temiz olması gerektiği unutulmamalıdır.

Gözeneklerinizi sıkılaştıran en etkili ürünlerden biri soda (maden suyu)… Sade ve mümkünse doğal sodaları buz kalıpları içeresinde dondurunuz. Dondurulmuş sodaları her akşam makyaj kalıntıları ve kirleri yüzünüzden arındırdıktan sonra bir kalıp buz halindeki sodayı cildinize yedirin. Sabah uyandığınızda da yine yüzünüzü yıkadıktan sonra yine bir kalıp buz sodayı yüzünüze yedirin. Düzenli uygulamadan sonra kesinlikle üç ay içerisinde gözeneklerinizin sıkılaştığını göreceksiniz. 

Yumurta Akı 

Gözeneklerinize Yumurta Akı İle Veda Edin

Gözeneklerden kurtulmak için profesyonel çözüm arayanların ilk olarak başvuracakları ürün yumurta olmalı. Yumurta akı, güzellik maskelerini içerisinde, siyah noktaların yok olması ve sivilce oluşumunu engellemesi  sebebiyle de ünlü kozmetik ürünlerinin içerisinde yer almaktadır.

Yumurta akı, cildi sıkılaştırıcı ve tonunu açıcı özelliklere sahiptir, açık gözeneklerin zamanla sıkılaşmasını ve cildin gergin görünmesin sağlamaktadır.  Aynı zamana yumurta akı gözenekleri sıkılaştırmak için uygulanabileceği gibi, yağlı ciltlerin yağ dengesini kazanması için de kullanılabilir.

1 yumurta beyazı ile 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi ve 2 yemek kaşığı limon suyu ile karıştırın. Bu karışımı yüzünüze sürün ve 30 dakika bekleyin. 30 dakika sonra bol soğuk su ile durulayın. Cildinizi sıkılaştırmak için haftada 2 kere bu maskeyi yüzünüze uygulayabilirsiniz. Ayrıca tıkalı gözenekleri açmak ve akneleri tedavi etmek için de bu maskeden faydalanabilirsiniz. 

Bentonit kili maskesi 

Cilt Bakımı İçin Vazgeçilmez Kil Maskesi

Kil maskeleri son yıllarda güzellik merkezlerinin olmazsa olmaz sırları arasında yer alıyor. Sıklıkla da cilt bakımı için tercih edilen bentonit kil maskeleri, cilt rengini açmak ve gözenekleri sıkılaştırmak için kullanılıyor. Volkanik küllerden oluşan bentonit kili ise gözenekleri temizleme konusunda oldukça etkilidir ve aşırı yağı ciltlerin fazla yağını emerek yağlı görünümü yok etmektedir.  Ancak bentonit kilinin en etkili yöntemi kuşkusuz siyah nokta tedavisi, sivilce tedavisi ve gözeneklerin yok olmasını sağlamaktır. 

Yoğurt 

Cilt Bakımının Vazgeçilmez Doğal Yöntemi Yoğurt

Gözeneklerden kurtulmak için profesyonel çözüme başvurmak isteyenlerin bir diğer doğal ürünü yoğurttur. Özellikle ev yapımı organik yoğurtlar cilt sıkılaşması, cilt bakımı, nem dengesinin korunması, akne tedavisi, siyah nokta tedavisi ve gözeneklerin yok olması için sıklıkla başvurulur. Yüzünüze yeteri kadar miktardaki yoğurdu çırptıktan sonra yüzünüze sürerek 20 dakika bekleyin ve sonrasında bol ılık suyla durulayın. Ardından buz kalıbında soda ile cildinizin kan dolaşımın hızlandırın. Böylelikle gözeneklerinizin yok olduğunu ve sıkılaştığını gözlemleyeceksiniz. 

Karbonat 

Cilt Bakımının Vazgeçilmezi Karbonat Maskesi

Gözeneklerden kurtulmanın doğal yolları arasında ilk sırada olan diğer bir ürün karbonat. Karbonat, iltihap önleyici ve anti-bakteriyel özellikleri ile sivilce ve akne oluşmasına engel olmaktadır. Siyah noktaların ve akne (sivilce)lerin asıl sebebi gözenekleri sıkılaştırmak ve gözenekleri temizlemek için birebirdir. 2 yemek kaşığı yoğurt ile 2 yemek kaşığı karbonatı karıştırarak cildinize uygulayacağınız maske ile gözeneklerden kurtulmanız mümkün. 5 dakika beklettiğiniz maskeyi ılık su ile duruladıktan sonra buzlu soda ile durulamanız etkili bir gözenek sıkılaştıran püf noktanız olacaktır. Karbonat vücudunuzun pH dengesini düzenler, asit dengesini ayarlar ve ölü hücreleri atarak cildinizin sıkılaşmasını sağlar.

  • İçeriğimizi yorumlayınız :)