İş Görüşmesine Giderken Nasıl Giyinmeli? | Ofiste Şık Olmanın Tüyoları

İş görüşmesine giderken nasıl giyinmeli? Hangi parçalar ile kendinizi daha doğru ifade edebilirsiniz? Ofiste şık olmanın tüyoları nelerdir? İşte bu sorularınıza yanıt bulmanın tam zamanı. Bu rehber kadınların iş görüşmesinde ne giyinmeli? Sözlü mülakata giderken nasıl giyinmeli derdine son verecek. İşsizlik oranının bu kadar artması, özellikle kamu kurumlarına veya kurumsal şirketlere olan ilgini yükselmesi elbette kişileri iş görüşmesine / sözlü mülakata giderken daha fazla özen göstermesine sebep oluyor. Erkeklerin iş görüşmesi denilince akla takım elbise veya kumaş pantolon ceket kombini gelmiş olsa da, kadınların iş görüşmelerine giderken yaşadıkları ikilemler ve soru işaretleri bir hayli fazla.

Bizlerde madamcarmen.com ailesi olarak moda editörlerimiz ve haber müdürümüz ile muhafazakar kesin bayanların ve açık kıyafet seçimi yapan kadınların iş görünmesinde nasıl giyinmeli? Sözlü mülakatlarda nasıl giyinmeli? Ofiste nasıl daha şık olurum gibi birçok soru işaretinize son vermek istedik. Öncelikle aşağıda ki önerileri dikkate alarak daha prezantabl görünmeyi sağlayabilirsiniz. Keza bu tüyolar hem kamu ve kuruluşlarının sözlü mülakatlarında, hem kurumsal – özel şirketlerde ki iş görüşmesinde rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

İş Görüşmesinde Nasıl Giyilmeli?

Cv gönderdiniz veya iddialı bir yazılı sınavdan ilk aşama olarak geçtiniz. Sizleri şimdi sözlü olarak tanımak isteyenlerin karşına çıkarken öncelikle diksiyon, duruş, makyaj ve kıyafet seçiminize dikkat etmelisiniz. Yapılan araştırmalar kişilerin kağıt üzerinde CV’lerinden ziyade sözlü olarak kendilerini tanıtmaları, duruş – oturuş pozisyonları ve kıyafetleri ile anlatmalarının daha etkili olduğunu ortaya koymuştur. 

İş Görüşmesine Giderken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 

İş Görüşmesine Giderken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

İş görüşmesinde nasıl giyinmeli? İş görüşmesinde ne giyinmeli gibi birçok sorudan önce öncelikle dış görünüş olarak nelere dikkat etmenizden bahsedelim. Bu kriterleri yerine getirmeden elbette yalnızca kıyafet ile kendinizi karşı tarafa kanıtlayamazsınız. Hele de sizinle aynı anda başvuran binlerce insanın o işi almak için sarf ettiği çaba düşünüldüğünde….

İş görüşmesine giderken dikkat edilmesi gereken noktaların başında;

Etkili bir ilk izlenim bırakmalısınız!

Etkili bir izlenim bırakmak iş görüşmesinde dikkat etmeniz gereken tüyolardan en önemlisi. Kapıdan ilk içeriye girdiğinizde, güler yüzlü olmanız, hafif tebessüm eder şekilde, tüm algılarınız açık şekilde adım atmanız kendinize güven verecektir. Bu da elbette sizlerin karşı tarafta bıraktığı olumlu etki demektir. Özellikle kamu kuruluşlarında sözlü mülakat yada iş görüşmesine gidiyor iseniz, kendinizden emin olmaya ve hafif tebessüm etmeyi atlamamalısınız.

Etkili konuşmalı ve diksiyon çalışması yapmalısınız!

İş görüşmesine veya sözlü mülakatlara katılmadan önce bir arkadaşınızı veya aile fertlerinden birini karşınıza alarak ona kendinizi tanıtmanız, diksiyonunuzda ki eksiklikleri sormanız sizin hatalarınızı görmenizi sağlayacak ve daha etkili konuşmanıza sebep olacaktır.

Etkili konuşma iyi bir diksiyonun yanı sıra, nefes kontrolü, yutkunma ve mimiklerden geçer. Karşı tarafı etkilemek ve onlara o işi istediğinizi göstermek için kendinizi iyi ifade etmeli, etkili ve düzgün bir diksiyon ile onlarla konuşmalısınız. Keza  sözlü mülakatta – iş görüşmesinde karşınızda olan kişileri hitap şeklinizde sizi bir adım öne çıkaracaktır.

Gösterişten uzak durun!

Birçok kişi aşırı gösterişin, tabiri caiz ise ‘bak bana’ yapmanın olumlu etki edeceğini düşünse de aksine bu kurumsal firmalarda özellikle kamu kurumlarında olumsuz etki yapmaktadır.

Kadınların aşırı makyaj yapmaları, aşırı dekolteler, erkeklerin ağır kokulu parfümleri, erkeklerin gömlek yakalarını açma gayretleri ve dahası karşı tarafta itici bir etki bırakacaktır. Erkek adayların aşırı büyük saatler takması, dikkat çekici (siyasi parti amblemi, logo veya ideolojik yapıyı belli eden) rozet, yüzük ve künyelerden kaçınması iş görüşmesinin / sözlü mülakatın daha olumlu geçmesini sağlayacaktır. Keza kadınları da aşırı büyük ve dikkat çekici takılardan uzak durması görüşmenin akibeti açısından başvuran kişinin lehine olacaktır.

Unutmayalım ki başvuruda bulunduğumuz ve sözlü mülakata veya iş görüşmesine çağrıldığımız kurum veya kuruluşların belirli kuralları ve prensipleri vardır. 

Açık Kadınlar İş Görüşmesinde Nasıl Giyinmeli?

 

Açık Kadınlar İş Görüşmesinde Nasıl Giyinmeli?

Sözlü mülakata giderken ne giymeliyim? İş görüşmesinde nasıl giyinmeliyim? Ofiste şık olmanın kuralları ve dahası için kilit noktaya geldik… 🙂

Günlük hayatınızda ne tarz giyinirseniz giyinin iş görüşmesinde nasıl giyinmeli? sorusunu ciddiye almalı ve bu ciddiyeti kıyafet seçiminiz ile göstermelisiniz.

İş görüşmesinde şu renkler, şu kıyafetleri giyin diye elbette sizlere öneriler sunacağız ancak ondan önce temiz, ferah, ütülü kendinizi rahat hissedebileceğiniz seçimler yapmanız gerektiğini hatırlatmak istiyoruz 😉

Öncelikle iş görüşmesinde giyeceğiniz kıyafet, görüşmeye gideceğiniz şirket / kurum ve kuruluşlara bağlı olarak değişebilir. Örneğin bir çağrı merkezi sektöründe iş görüşmesi yapacak iseniz, daha açık renk tonları, keten bir takım elbise tercih edebilirsiniz. Ancak kurumsal veya kamu kurumu için sözlü mülakatlara / iş görüşmesine katılacak iseniz daha koyu tonlar; siyah, gri, kahverengi, lacivert daha uygun olacaktır.

İş Görüşmesinde Nasıl Giyilir? 2018 Ofis Şıklığı

Erkekler için takım elbise, gömlek pantolon veya ceket pantolon uyumu yeterli olacaktır. Bu yüzden kadınlar üzerinde durmakta fayda var 😉

Kadınlar iş görüşmesine giderken ne fazla abartılı, ne de pasif bir görüntü bırakmayacak şekilde dengelerini korumaları gerektiği kesin kurallar arasında yer alıyor. Kurumsal bir firma ise; etek – ceket takımı veya etek – ceket uyumunu sağlamalı. İçerisine buluz veya gömlek tercih etmelidir. Ceket kullanmak istemeyen kadınların ise etek ve bluz seçimi uygun olacaktır. Etek seçimi yapacak olan kadınların özellikle kamu kurumlarında veya kurumsal firmalarda aşırı kısa etek giymemeye, diz üstünde seçim yapmaya özen göstermesinde fayda var. Siyah, lacivert, gri, kahverengi, vizon gibi nört renklerin tercih etmesi olumlu tepki yaratacaktır.

Kadınların iş görüşmesinde ki bir diğer tercihleri pantolon-ceket takımı olacaktır. Keza takım giyinmek istemeyen kişilerin kumaş pantolon ve uygun ceket ile kontrast renklerde uyum sağlaması doğru olacaktır. Etek-ceket kombininde olduğu gibi içerisine bluz veya gömlek uygun olacaktır. 

Tessettür Ofis Kombinleri |Tesettürlü Kadınlar  (Muhafazakar Kadınlar)  İş Görüşmesinde Nasıl Giyinmeli?

 Açık kadınların iş görüşmelerinde yaptıkları kombinler elbette daha kolay ancak tesettür ofis kombinleri arasında seçim yapmak bir hayli özen istiyor. Tesettürlü kadınlara (muhafazakar kadınların) iş görüşmesinde nasıl giyilmeli? Tesettür ofis kombinlerin de ortak nokta; takım elbise seçimi. Yine kurumsal firmalar veya kamu kuruluşları için en ideal seçim tesettürlü bayanların da etek-ceket takımları veya pantolon-ceket kombinlerini tercih edebilmeleri.

Tessettür Ofis Kombinleri | Tesettürlü Kadınlar (Muhafazakar Kadınlar) İş Görüşmesinde Nasıl Giyinmeli?

Özellikle kalem etek ve ceket uyumu, içerisine tercih edilecek bluz veya gömleğin kontrast renkte olması oldukça şık etki yaratacaktır. Pantolon tercih etmek isteyen tesettürlü kadınlar iş görüşmesine giderken kısa ceket kullanmak istemiyor ise uzun ceketli takımlardan tercih edebilir. Ancak konu tesettürlü kadınlar olunca elbette ki başörtü / şal seçimine dikkat edilmelidir. Uzmanlar şal ile takım elbise uyumunun yanı sıra başörtü ile takım elbiselerin uyumunu daha makul görmektedir. Gömlek veya bluzlarınız ile tercih edeceğiniz başörtünün renginin uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Aşağıdaki içeriklerimizde sizin için eşarp modellerini bir araya getirdik. Dilerseniz buradan seçim yaptığını kıyafete uygun olan eşarbı bulmak için fikir edinebilirsiniz.

Aker Eşarp Modelleri  >  Pier Cardin Eşarp Modelleri  >  Levi’dor Eşarp Modelleri  >  Armine Eşarp Modelleri

Eğer tesettürlü kadınlar iş görüşmesinde takım elbise giymek istemeyi tercih etmiyor ise, kalem etek ve gömlek, kalem etek bluz, pantolon ve uzun gömlek, pantolon ve uzun bluzlardan tercih edebilir. 

İş Görüşmesinde Ayakkabı ve Saç Seçimi Nasıl Olmalı?

İş Görüşmesinde Nasıl Ayakkabı Giyinmeli?

 Ayakkabı seçimi yaparken, rugan veya kadife tarzında ; babet tarzı, stiletto tarzı veya topuklu ayakkabı giyebilirsiniz. Ancak topuklu ayakkabı giyerken aşırı yüksek olmamasına yine dikkat edilmelidir. Bizim moda editörlerimizin tavsiyesi stiletto veya topuklu giymeniz yönünde ancak seçim yaptığınız kıyafetler uygun ise babet seçimini de spor olmayacak şekilde rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

İş Görüşmesinde Saç Stilleri – Ofiste Saç Stilleri

İş görüşmesinde nasıl saç tercih etmeliyim? diye düşünüyorsanız en doğru seçim; ensede hafif topuz, düz fön çektirmek ya da atkuyruğu şeklinde tüm saçınızı toplamanız olacaktır. Saçlarınızın temiz, bakımlı olmasına dikkat ediniz. Eğer saçlarınız daha önce boyalı ise, boya yaptırmanızın zamanı yaklaştı ise mutlaka yaptırmalısınız.

    1. Ebru Ocak 5, 2018
      • madamcarmenyönetim Ocak 27, 2018

    İçeriğimizi yorumlayınız :)