Peeling Nedir? | Peeling Nasıl Yapılır? | En Etkili Peeling Maskeleri

Peeling nedir? Peeling nasıl yapılır? En etkili peeling maskeleri ve tam bir peeling rehberi. Bildiğiniz tüm maskeleri unutun. Evde profesyonel peeling yapmanın keyfini çıkarın. Pürüzsüz bir cilde sahip olmak için herkes çaba sarf ediyor. Ancak kusursuz bir cilde sahip olmak bu kadar kolay değil. Cilt bakımı, maskeler ve elbette cildi içten ve dıştan beslemek gerekiyor. Pürüzsüz bir cilde sahip olmanın püf noktalarından biri de peeling yapmak. Peki peeling nedir? Peeling nasıl yapılır? En Etkili Peelling Maskeleri nelerdir? İşte tam anlamıyla herkesin uygulayabileceği Peeling rehberi…

Bu içeriğimizde aşağıda ki tüm bilgiler sizlere bekliyor olacak;

           >Kahve Telvesinden Peeling Maskesi
           >Çilek ve Yoğurt İle Peeling Maskesi Tarifi
           >Şems Aslan Peeling Maskesi Tarifi

                 Peeling Nedir?

Peeling Nedir?

Daha önce sizlere aktardığımız içeriklerde belirttiğimiz gibi gözeneklerin oluşması, güneş lekelerinin oluşması, siyah noktaların oluşması vb tüm durumlarda cilt canlılığını ve pürüzsüzlüğünü kaybeder. Buda pürüzsüz bir cilde sahip olmayı engeller.

Cildimiz toplamda üç katmandan meydana gelmektedir. Bu katmanlardan en üstte bulunan Epidermis belirli aralıklar ile yenilenmektedir. Bu doğanın kanunundur. Epidermisin (en üst cilt katmanı) yenilenmesi cildin mukozasını yenilenmesine, cildin canlanması ve hücrelerin yeniden oluşmasına sebep olur. Belirli dönemlerde ölen hücreler Epidermis’in de ciltten atılmasına doğal döngüde iyileşmesi sürecine geçer. Çoğu zaman bu değişim ve yenilenme işlemi gözlemlenmez. Ancak güneşlenmek, banyo yapmak, spa gibi etkenler cildin kuruyarak derinin dökülmesine sebep olduğu için gözlemlenebilir. Siyah noktaların azalması, ciltte oluşan gözeneklerin yok olması, güneş lekelerini yok etmek ve birçok olgu cildin yenilediğine ve tedavi sürecinde gözle görülür olumlu etki alındığının kanıtıdır.

Peeling ise; doğal döngüde değişen ve yenilenen cilt tabakasının, dışarıdan etkenler ile ölü derinin dökülmesi ve cildin yenilenmesini sağlamaktır. Bu işlemi profesyonel olarak veya evde kendiniz uygulayarak (tavsiyemiz o dur ki evde doğal yöntemler ile peeling yapmak) yapabilirsiniz.

               Peeling Nasıl Yapılır?

Peeling Nasıl Yapılır?

Peeling, üç çeşide ayrılır.

 • Yüzeysel peeling
 • Orta derece peeling
 • Derinlemesine peeling

Bu üç çeşit peeling, güzellik salonlarında kimyasal ürünler ile yapılabilirken, evde uygulanan peeling maskeleri ve peeling yöntemleri ile de rahatlıkla yapılabilir.

Uzmanlar peeling nasıl yapılır sorusuna yanıt olarak; cilde sürülen doğal veya kimsayal ürünler ile maske uygulanışı bu maskenin de belirli süre sonra hafif baskı uygulanarak ciltten arındırılması olarak belirtiyorlar.

Sizler en etkili peeling maskelerinden birini denemek ve evde uygulanacak peeling yöntemlerini deneyecekseniz, mutlaka banyodan sonraki zamanı tercih etmelisiniz. Çünkü banyo sırasında yıkanan ve arınan cilt gözenekleri açılacak, buharında etkisi ile siyah noktalar temizlenecek, böylelikle cilt peeling yapılmasına uygun olacaktır.

         Evde Uygulanacak En Etkili Peeling Maskeleri

Evde Uygulanacak En Etkili Peeling Maskeleri

Sizlere en etkili peeling maskelerini yansıtırken bu maskeleri uygulamadan önce aşağıda ki üç öneriye dikkat etmelisiniz.

1- Göz çevreniz ve dudak çevrenizden uzak kalmalısınız

2- Maskeyi ciltten arındırırken fazla baskı uygulamamalısınız

3- Cildinizde yara, sivilce, kızarıklık bulunuyorsa peeling yapmayı ertelemelisiniz

En etkili peeling maskeleri arasında sizlere, Şems Aslan, Suna Dumankaya ve Ahmet Maranki gibi doğal ürünlerin varlığını savunan uzmanların tarifleri seçilmiştir.

               Kahve Telvesinden Peeling Maskesi

Evde uygulanacak en etkili peeling maskeleri arasında kahve telvesi ilk sırada geliyor. Kahve telvesinden peeling maskesi, yalnızca cilt yenilenmesi için değil, aynı zamanda birçok ünlü ismin de güzellik sıraları arasında yer alıyor. Öyle ki yurt dışında birçok güzellik merkezi ‘The beauty that comes with turkish coffee’ yani Türk kahvesi ile gelen güzellik adı altında güzellik maskeleri, dekots önerileri, cilt bakım ve selülitleri için çare arıyorlar. Başlı başına bir peeling yöntemi olan kahve telvesinden peeling maskesini, bizler daha etkili olması açısından evde uygulanacak peeling maskeleri başlığı adı altında sizlere sunuyoruz. Bu tarife ulaşmak zaten kolay olmamalı değil mi 🙂

Kahve Telvesinden Peeling Maskesi

Türk kahvesinden peeling yapmadan kahvenin elbette lezzetin varın. Gözeneklerden kurtulmak ve güneş lekelerine son vermek adlı içeriklerimizde sizlere farklı tarifler önermiştik. Ancak bu yazılarımızda da cilt bakımı için hem dıştan hem içten cildi beslemenin büyük önemine vurgu yapmıştık. Türk kahvesi, cildi hem içten hem dıştan beslerken aynı zamanda peeling görevi de görmenize yardımcı oluyor.

Türk kahvesi ile gelen güzellik ile siyah noktalar, güneş lekeleri, cilt tonu dengelenmesi gibi cilt bakımında kullanabilirsiniz. Ancak en etkili olduğu alan peelingdir.

Kahve telvesinden peeling maskesi tarifi

Kahve Telvesinden Peeling

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı kahve telvesi
 • Yarım yemek kaşığı zeytin yağı
 • 2 damla limon suyu

Hazırlanışı

Tüm malzemeleri bir kasenin içerisinde karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı yüzünüze parmak uçlarınızla masaj yapar şekilde yayarak sürün. (göz ve dudak çevresi hariç)  15  dakika bekledikten sonra yine dairesel hareketler ile ovarak bol su yardımı ile maskeyi çıkarın. Normal ciltler için haftada 2 defa, hassas ciltler için haftada 1 defa kahve telvesinden maske tarifini uygulayabilirsiniz.

Düzenli ve doğru uygulanışta bu tarifin yaklaşık 8 haftada sizlere müthiş etkisi olacağını göreceksiniz. Hem cilt bakımınızı yapmış olacak, hem de etkili bir peeling yöntemi ile canlı, parlak ve pürüzsüz bir cilde sahip olacaksınız.

              Çilek ve Yoğurt İle Peeling Maskesi

Çilek ve Yoğurt İle Peeling Maskesi

Malzemeler

 • 6 adet çilek
 • 2 çorba kaşığı yağsız yoğurt (doğal ev yapımı tercih sebebi)

Uygulanışı

Çilekleri çatal yardımı ile eziniz. Üzerine yoğurdu dökerek iyice karıştırın. Elde edilen karşımızı duştan sonra banyodayken yüzünüze, dekoltenize hatta ellerinize dahi uygulayabilirsiniz. 20 dakika kadar bekledikten sonra maskeyi parmaklarınız ile dairesel hareketler ile hafif baskı uygulayarak çıkarın. Daha sonra bol soğuk su ile durulayın. En etkili peeling maskelerinden olan çilek ve yoğurt maskesi düzenli kullanımda bir ayda etkisini gösterecek. Hem haftalık peelinginizi yaparak, hem de cildinizin canlanması, gençleşmesi ve siyah noktaların temizlenmesinde bu maskeyi uygulayabilirsiniz. (tüm cilt tipleri için uygundur)

               Şems Aslan Peeling Maskesi Tarifi

Şems Aslan Peeling Maskesi Tarifi

Şems Aslan en etkili peeling maskeleri arasında verdiği bu tarifi, kendisinin uyguladığı ve birçok kişide deneyerek etkili bir çözüm aldığının altını çiziyor.

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı süt
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
 • 1 çay kaşığı toz şeker
 • 4-5 damla limon suyu

Uygulanışı

Şems Aslan peeling maskesinde verdiği tarifte bulunan tüm malzemeler bir kasenin içerisinde karıştırılır. Toz şekeri ve tuzun etkisi ile pütürlü hale gelen karışımı, duştan sonra cildinize ovalayarak uygulayın. Yer çekiminin aksine, yukarıya doğru boyun ve dekoltenize de sürebilirsiniz. Kuru ciltler 6 dakika, normal ciltler 4 dakika yağlı ciltler ise 3 dakika aralıkları ile toplamda yarım saat boyunca cildinizi ovunuz.  Ardından soğuk su ile durulayınız.

Bu maskenin en etkili peeling maskeleri arasında yer almasının sebebi ise içerisinde bulunan toz şekerinin ve tuzun siyah noktaları yok etme özelliğine sahiptir. Keza zeytinyağı ve süt cildin nem dengesini koruyarak cildin beslenmesi ve nemlenmesini de sağlayacaktır.

 • İçeriğimizi yorumlayınız :)