Suna Dumankaya Siyah Nokta Maskesi

Yaz aylarına girdiğimiz şu günlerde özellikle hanımların sıklıkla şikayet ettiği konulardan bir tanesi de siyah nokta ve sivilceler… Peki,

Siyah Nokta Nedir? 

Siyah Nokta Nedir? Neden Siyah Nokta Oluşur?

Özellikle yüzde cilt analizcilerin belirttiği T bölgesinde oluşan gözeneklerdir. Bu gözenekler makyaj kalıntısı, kirli hava, kir, toz ve daha birçok etmenden oluşan kalıntılar ile zamanla dolmaktadır. Aslında cildin nefes almasını sağlayan bu gözenekler, temizlenmediğini sürece siyah noktalar haline gelmekte ve kötü görüntüye sebep olmaktadır. Güzellik uzmanları siyah noktaların tedavisinin kolay ve basit olduğunu, ancak cilde daha ergenlik dönemlerinde  temizleme ve bakım işlemlerini doğru yapılmasının gerektiğinin altını çiziyorlar. 

Doğal Peeling Yöntemleri Nelerdir? 

Doğal Peeling Yöntemleri Nelerdir?

Ciltte oluşan siyah noktalardan peeling yaparak kurtulmak mümkün. Uzmanlar her akşam cildin temizlenmesi ve nefes almasını sağlamak için mutlaka temizlenmesini önerirken, yine cilt sağlığı ve temizliği için haftada bir defa peeling yapılması gerektiğinin altını  çiziyorlar. Peeling düşünülenin aksine evde bulunan malzemeler ile kısa zamanda kolaylıkla yapılabilecek temizleme yöntemidir. Peeling ile ciltte oluşan ölü deri atılmakta, siyah noktalar, kir ve makyaj kalıntıları temizlenmektedir. Bu yüzden peeling için uzmanlar “derinlemesine temizlik”  terimini kullanırlar. Doğal peeling maskelerini tercih etmek istemeyenler birçok markanın peeling ürünlerini tercih edebilir. Ancak güzellik uzmanı Suna Dumankaya doğal peeling maskesinin tarifini veriyor.

Doğal peeling maske tarifi

Doğal peeling maske tarifi;

  • 1 yemek kaşığı irmik
  • 1 çay kaşığı karbonat (kabartma tozu)
  • 2 çorba kaşığı yoğurt

Bu ürünleri karıştırarak yıkanmış ve nemli cildinize uygulayınız. Cildinizde 10 dakika bekletip kuruduktan sonra dairesel hareketler ile ciltten temizleyin. Ardından ılık su ile tamamen yıkayın. Böylelikle doğal peeling yapmış olacaksınız. 

Sivilce Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar 

Sivilce Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Sivilce cildinizin sizlere vermiş olduğu bir tepkimedir. Özellikle kadın hastalıkları veya hormonsal bir rahatsızlık gözlemlenmediği sürece, siyah noktaların temizlenmemesi, gözeneklerin büyümesi, düzensiz beslenme, düzensiz uyku, stres ve birçok faktörün birleşmesi sonucunda oluşmuş bir tepkimedir. Yukarıda ki maddeleri uygulayan kişiler sivilce oluşumu % 60 a kadar azaldığı gözlemlenmiştir. Cilt temizliği, peeling, sıkılaştırıcı ve nemlendirme aşamaları düzenli yapıldığı takdirde sivilce oluşumu gözle görülür şekilde azalmıştır. 

Siyah Noktalar Nasıl Yok Edilir? 

Siyah Noktalar Nasıl Yok Edilir?

Uzmanlar, siyah noktaların düzenli bakım ve doğru yöntemler ile temizlenmesinin mümkün olduğunun altını çiziyorlar. Sivilce oluşumundan önce siyah noktalar için çözüm arayışına girmek doğru  olandır, ancak sivilce tedavisi ile siyah nokta tedavisi birlikte ilerleyebilir.

Siyah noktalar yok edilmesi için güzellik uzmanları; özellikle gül suyunu tavsiye etmektedirler. Gül suyu hem cildi temizleme işlemi görürken, aynı zamanda da nemlendirerek cildin kurumasına da engel olmuş olacaktır.

Siyah Noktalar Nasıl Yok Edilir?

Cilt temizliği, peeling, nemlendirme, aşamaları sırayla dikkat edilmek kaydı ile düzenli doğal gül suyu kullanımı siyah noktaları yok etmek için en etkili yöntemlerden biridir. 

Suna Dumankaya Siyah Nokta ve Cilt Sıkılaştırıcı Maske Tarifi 

Suna Dumankaya Siyah Nokta ve Cilt Sıkılaştırıcı Maske Tarifi

Ünlü isimlerinde takip ettiği güzellik uzmanlarından Suna Dumankaya, yurt dışında da tercih edilen maske tarifini bizler ile paylaştı. Evde doğal ürünler ile siyah nokta maskesi yapabilir, aynı zamanda cilt sıkılaşmasını sağlayabilirsiniz. İşte Suna Dumankaya’nın siyah nokta ve cilt sıkılaştırıcı maske tarifi;

  • 1 yemek kaşığı gül suyu
  • 1 yemek kaşığı bal

Bu iki malzemeyi karıştırıp cildinize sürünüz. Tüm cilt tipleri için uygun olan bu maske 15 dakika bekletildikten sonra ılık su ile durulanıyor. Her akşam düzenli yapılan bu maskeden sonra siyah noktalar temizlenmekte, ayrıca cilt sıkılaşarak siyah nokta ve sivilce oluşumuna engel olmaktadır.

    İçeriğimizi yorumlayınız :)